Tetování ve službách mafie: Japonská Jakuza


Budeme-li pátrat po vzniku japonské mafie zvané Jakuza, stopy nás zavedou až do let 1612 – 1615. Tehdy v Japonsku řádí skupina mužů kabukimono, v překladu šílenci. Vyznačují se zvláštním stylem oblékání, sestřihem vlasů a zločineckým chováním. Dlouhé meče těchto samurajů bez svého pána signalizují ostatním lidem, že by se před nimi měli mít na pozoru. Kabukimono cestují Japonskem jako loupežné bandy a přepadají vesnice i města. Jedním z jejich typických poznávacích znaků se stává tetování po celém těle. Odkud se tetovací styl do Japonska dostal? Pravděpodobně z Evropy, se kterou japonské ostrovy začaly po roce 1800 obchodovat.

 

Opravdový muž má obrázky

Mafiánské tetování se označuje jako Irezumi. Zobrazuje hodnost a postavení určitého muže v mafii, zároveň přináší varování neznalým lidem, aby pochopili, o jakého člověka ve skutečnosti jde. Z motivů jsou typicky mafiánští především draci, květiny včetně lotosů, mořské vlny a víry, voda, tygři, gejši, nebo ryby, například kapři. Zdobí se nejenom záda a hrudník až ke krku, ale také celé paže až po konec zápětí a nohy ke kotníkům. I po vysvlečení potom muži vypadají jako by na sobě stále měli barevný oblek. Teprve potetovaný člen mafie se může považovat za hotového muže. Jakuza má svoje dvorní tatéry, zavázané přísnou mlčenlivostí. Nesmějí prozradit, komu a jaký motiv na kůži vytvářeli. Porušení této mlčenlivosti se krvavě trestá.

 

Ilegální tetování ukrývají

V Japonsku bylo kdysi až do roku 1945 tetování ilegální a ani dnes rozhodně není společensky tolerovanou ozdobou. Jednoznačně totiž ukazuje na příslušnost k mafii. Proto jsou dodnes v Japonsku veřejná místa, kam tetovaní nesmí. Mafie proto provozuje například svoje vlastní bary či kluby, lázně nebo sauny. Také tetování často končí u kotníků tak, aby ho nebylo vidět ani při shýbnutí třeba při zavazování bot, na rukou zase tak, aby se neodkrylo ani při natažení ruky. Na hrudníku ho skrývá límeček a obrázek neodhalí ani jeho rozepnutí.

 

 

Napsat komentář