Tetování na záda: První pochází už z pravěku


Už pravěké muže zdobila kérka

Historie tetování je skutečně velmi dlouhá, jeho první známky najdeme už v pravěku v období neolitu. Ledový muž Ötzi nalezený v rakouských Alpách a pocházející z období kolem roku 3300 př. n. l. má na své těle 57 tetování, z toho některá umístěná v bedrech a nad ledvinami v podobě čar. Dokazuje to, že lidé se tetovali už před více než 5000 lety. Tetování si oblíbili starověcí Číňané, o čemž svědčí nálezy potetovaných mumií. Pazyrský muž z doby železné kole roku 400 př. n. l. zase měl tetování kolem páteře provedené velkým množstvím různých teček.

Z Filipín pochází styl tetování zvaný tribaly. Svědčí o tom poznatky Španělů, kteří se v 16. století vylodili u filipínských břehů, kde je přivítali potetovaní Visayové. Tetovaly se zde i ženy, výjimkou nebyli lidé potetovaní skutečně po celém těle včetně zad.

 

Kristus na kříži ochrání před trestem

Pro Evropany je v oblasti tetování významný konec 18. století. Tehdy kolem roku 1770 dobývá kapitán James Cook Jižní Pacifik. Ovšem tetování je až do začátku 20. století a období první světové války hlavně doménou námořníků. Právě oni si na zádech nechávají tetovat Ježíše Krista na kříži. Chtějí se tak ubránit bičování, budou-li trestáni. Nikdo, ani jejich kapitán se totiž neodváží zbičovat boží obraz a oni tak ujdou potrestání.

 

Muži se zdobí nahoře, ženy na bedrech

Tatéři milují obrovský prostor horní části zad, protože právě tady mohou nejlépe ukázat, co ve skutečnosti umějí. Od drobných decentních ornamentálních či zvířecích motivů se mohou posunout třeba až k obrovským andělským křídlům, rozsáhlým květinovým nebo žánrovým motivům, moderní a oblíbené je barevné tetování. Muži si nechávají zdobit horní plochu zad, ženy si zase oblíbily bederní tetování, přičemž kérka může sahat až ke kostrči.

 

Napsat komentář