Šokující móda mladých Izraelců: Tetovaná čísla po osvětimském vzoru


Nedobrovolný cejch

Tetování má ovšem bohužel i své stinné stránky. Zatímco vy si dnes můžete v tetovacím salónu nechat vytetovat obrázek podle vlastního vkusu a chlubit se s ním při každé jen trochu vhodné příležitosti, jiní lidé v minulosti byli tetování bez svého souhlasu a symboly, za které se spíše styděli, než aby je s hrdostí ukazovali. Mezi tetování, která člověk podstupuje nedobrovolně, patří například vypalování cejchů zločincům nebo prostitutkám.

 

Člověk degradovaný na pouhé písmeno a číslo

Během 2. světové války se nedobrovolnými nositeli tetování stávali také lidé židovské národnosti. Na předloktí levé ruky v koncentračním táboře v polské Osvětimi tetovali Židům identifikační čísla od podzimu roku 1941, v nedaleké sousedící Březince potom od března roku 1942. Na jejich paži se mohlo objevit například velké písmeno B, krátký spojovník a x-místné číslo. V jiných koncentračních táborech se ale tento způsob označování nepoužíval. Jisté je, že tetování obdrželi jenom ti, kteří byli po příjezdu posláni na práci. Židy, kteří směřovali na smrt, nikdo netetoval.

 

Kontroverzní kérky

Nedávno se přitom stalo u některých mladých Izraelců módou, že si na svá předloktí nechávali vytetovat stejná čísla, jaká jejich přeživším předkům vypichovali nacisté v koncentračních táborech. Ačkoli to mnozí izraelští občané nechápali, mladí Židé si tímto způsobem prostě chtěli připomenout památku obětí holocaustu. Trochu šokujícím způsobem chtěli docílit toho, aby se na zemřelé příbuzné nezapomnělo. Jejich nápad se ve společnosti ale nesetkal s úspěchem. Pro mnohé ze starších Židů totiž znamená číselné tetování příliš bolestnou vzpomínku, kterou nejsou schopni překousnout ani po mnoha letech. Navíc židovské náboženské zákony tetování zakazují.

 

 

Napsat komentář