Pestrost podob tetování: Vepište svůj život do kůže


Tetování má dlouhou a bohatou historii. Zejména přírodní národy se vždy hrdě zdobily tetováním. Podtrhovaly tak svoji výjimečnost.

Motivy cejchu, víry i postavení

Tetování mělo u různých národů různý význam a smysl. Rozhodně nešlo jenom o tetování zločinců a vězňů, ale také o náboženské motivy, případně tetování symbolizovalo postavení lidí v nějaké společenské hierarchii. Zatímco Evropané si v obrázcích na kůži příliš nelibovali a jeden z papežů je dokonce zakazoval, přírodní národy k symbolům vyrytým do kůže sahaly velmi často.

 

Obličej jako list papíru

Například Ainové, původní obyvatelé dnešního území Japonska si klidně zdobili kérkou tváře, což dnes není tak obvyklé. Také Borneo, Filipíny či Samoa jsou typické domorodým tetováním. Obrázky na lidském těle najdeme jak v Polynésii, tak v Africe, Číně nebo středoamerické oblasti.

 

Obrana proti nemocem, rodokmen i válečný talisman

Objevovala se různá symbolika kérek. Třeba tetování prstů na Borneu mělo zabraňovat nemocem, působit jako ochrana proti nim. Obyvatelé Havaje si přímo své tělo zaznamenávali svůj rodokmen a chlubili se tak svými předky a příbuznými. Podobně jim kérka sloužila také jako talisman ve válce. Věřili, že je obrázky ochrání před smrtí v bitvě. V zásadě tedy šlo ochranný nebo společenský význam obrázků.

 

Bolesti se nebojí

Kmeny žijící na Filipínách, Borneu nebo ostrově Samoa se také pomocí tetování odlišovali, zdůrazňovali některé svoje výjimečné vlastnosti tak, aby si jich ostatní lidé všimli. Vládce kmene Tonga se chlubil potetovaným žaludem penisu, tím chtěl zdůraznit, jak snadné pro něj překonávat bolest.

 

Deníkové rituály

Často je tetování spojeno s různými rituály, třeba vstupem mladých chlapců na práh dospělosti. Maorové si na obličej nechávají vytvořit motivy zvané moko, kdy se různými symbolickými ornamenty na chlapcovu kůži zaznamenávají důležité okamžiky jeho života, a to je jak úspěchy, tak i prohry. Sloužily tedy jako jakýsi deník.

Napsat komentář