Odstranění tetování


odstranění tetování 200Už se Vám nelíbí Vaše tetování? Potřebujete ho odstranit, ale nevíte jak? Odstranění tetování je poměrně složitá záležitost, která však není neřešitelná. Připravte se, že se bude jednat o nákladnou, zdlouhavou i bolestivou záležitost. Výsledek navíc nemusí být vždy stoprocentní. Existuje několik metod odstraňování tetování, které Vám osvětlíme v následujícím článku.

V zásadě existují následující metody, jak odstranit tetování: laser, dermabraze, excision a cover-up.

Laserové odstranění tetování.

Jedná se patrně o nejznámější metodu, jak odstranit tetování. Je to také nejnákladnější způsob. Cena se může vyšplhat na několik desítek tisíc korun podle velikosti tetování. Díky laseru se tetování zbavíte většinou na dobro. Nejlépe se dá odstranit staré tetování s porušeným pigmentem. Lépe se odstraní také obrázek v místě, kde se kůže nejvíce ohýbá, například na krku. Laser Vám aplikují na klinikách plastické a dermatologické chirurgie. Tato lékařská centra najdete po celé České republice. Laserová technika je velmi pokroková a dokáže skutečné divy. Bude to bolet? Ano, při odstraňování obrazce ucítíte mírně palčivé pocity. Může se však užít anestezie anebo znecitlivující mast. U některých typů laserů hrozí riziko jizev, to se dá zmírnit následnou kosmetickou péčí. Jiné lasery mohou být naopak velmi šetrné. Vždy se poraďte se zkušeným dermatologem. Hojení po zákroku je v  několika týdnech, pozor zejména na slunce, aby se nevytvořila nepěkná pigmentace, proto je nutné aplikovat vysoce ochranné krémy. Nejméně po dobu třech týdnů nechoďte do bazénu. Kůže po zákroku musí dýchat, proto na místě, kde proběhl zákrok, noste volné oblečení.

Dermabraze a odstranění tetování.

Dermabraze se používá ke zbroušení svrchní vrstvy kůže. Můžete se tak zbavit tetování tím, že se obrousí povrch pigmentu. Jedná se o kosmetickou brusku. Je to levnější metoda odstranění tetování než laser. Zákrok je však velmi bolestivý a musí se provádět výhradně se znecitlivující mastí. Výsledek však často bývá méně uspokojivý. Nemusí totiž dojít k úplnému odstranění tetování. Navíc přístroj brousí i zdravou kožní tkáň. Kůže je po takovém zákroku nejen velmi bolestivá, ale navíc vypadá jako popálená. Můžou se tvořit i nepěkné jizvy a pigmenty. Zákrok se často aplikuje na několik sezení podle velikosti a odolnosti obrázku. Místo také hodně krvácí a musí se vysušovat. Po zákroku je nutné ohlídat, aby se do obroušeného místa nedostala infekce.

Metoda Excision.

Je to velmi drastická metoda, v podstatě se totiž jedná o vyříznutí obrazce z povrchu kůže. Je to velmi razantní a nejméně používaný zákrok pro odstranění tetování. Zákrok se provádí na klinikách plastické chirurgie pod dohledem zkušeného plastického chirurga. Po zákroku se totiž mohou objevit velmi nepěkné a velké jizvy. Metoda je vhodná zejména pro malé obrázky. Při vyříznutí se používá chirurgický skalpel. Existují tělesné partie, kde se tato metoda nesmí používat, například to je velmi citlivá oblast krku. Zákrok se zpravidla provádí v lokální anestezii. Po vyříznutí se rána zašije. Tetování se sice odstraní celé, hrozí však vedlejší účinky – již zmíněné jizvy a pigmentace. Zákrok se provádí ambulantně, po výkonu je pacient propuštěn do domácího ošetřování.

Metoda cover-up.

Pokud se Vám již tetování nelíbí a chcete jiné, můžete zkusit tzv. metodu cover-up. Jedná se o překrytí, respektive přetetování starého obrázku či motivu novým. Tatér Vám poradí, jaký nový obrázek by byl nejvhodnější. Zkušený tatér provede nános nového obrázku tak dobře, že ani při bedlivém pozorování nepoznáte, že se pod ním ukrývá ještě jeden.