Nejčastější motivy pro tetovací výzdobu


Černobílé tribaly

Zatímco dříve bylo oblíbené černobílé tetování, které se vyskytovalo nejdřív, dnes se ručička vah v tetování stále více přichyluje směrem k barevným motivům. Často se v černobílém tetování vyskytují takzvané tribaly, tedy ornamenty vyplněné souvislou černou barvou. Zhotovovaly se ve formě náramků na ruce či na kotníky. Dnes už spíše než tribaly převažují stínované ornamenty působící lehčím dojmem, simulují například kovové ozdoby a spirály.

Vyskytuje se i bílé tetování, to ovšem není určeno pro chlubení se ornamentem, ale má pro svého nositele svůj velký niterný význam.

 

Barevné souvislé motivy

V barevném tetování je profesionální tatér dnes schopen vytvořit téměř jakýkoli barevný odstín a použít ho práci na kérce pro svého zákazníka. Velmi časté jsou barevné květinové motivy nebo abstraktní obrazce. Někdy se jedná i o sestavy různých motivů, které dohromady tvoří rozsáhlou kompozici, nebo sestava motivů ve formě rukávů.

Vítězí především  nápisy

Jaké motivy tetování jsou nejčastější? Více než čtvrtinu (až 28 %) tvoří různé nápisy. Za nimi jsou ornamenty a zvířata, obě se zhruba patnácti procenty. Asi 12 % všech tetování tvoří květiny, zhruba 6 % různá znamení evokující příslušnost nositele k různé subkultuře, dalších pět procent připadá na hvězdy a také na motýly. 4 % tvoří již zmiňované tribaly a také náboženské motivy. Třemi procenty se pyšní draci, dvěma procenty portréty, jedno procento pak připadá na polynéské a keltské tetování.

 

Muži zdůrazňují odvahu a sílu, ženy křehkost

Ačkoli se nedá přímo říci, že se tetování dělí na mužské a ženské, přece jenom existují motivy, které se hodí k ženám a nehodí k mužům a naopak. Muži dávají přednost motivům, které zdůrazňují jejich sílu, vytrvalost a odhodlanost a mužnost, ženy zase přicházejí s motivy podtrhujícími křehkost a křivky jejich těla. Muži často volí velké plošné a barevné motivy nebo tribaly. Ženy si zase vyberou kérku, která upozorní na dlouhé elegantní ruce, útlý kotník, nebo plný dekolt. Často si na své tělo chtějí nechat zachytit důležité události ve svém životě, třeba jméno svého nastávajícího, datum narození svého dítěte apodobně.

Napsat komentář