Druhy piercingu – typy šperků


Při aplikaci piercingu se používají rozmanité druhy šperků v různých tloušťkách, délkách a materiálech. Piercing šperky koupíte jak v kamenných obchodech, tak i v eshopech na internetu.  Při výběru zvolte kvalitní materiály, dbejte také na rozumnou tloušťku šperku, aby se v případě vyjmutí piercingu kůže znovu zatáhla. To platí zejména při piercingu uší.

druhy piercingu

Kroužek.

Nejčastější druh šperku pro piercing. Vhodný je pro jakýkoliv druh piercingu. Existuje kroužek s kuličkou anebo bez ní – tzv. hladký kroužek. Často se používá anglický termín „rings“.

Činka.

Je rovněž vyhledávaným druhem piercing šperku. Užívá se pro piercing jazyka, uší a genitálií. Často se ozdoben kuličkami. Říká se mu také „barbell“.

Obočovka neboli banánek.

Je to mírně prohnutá kovová tyčinka, která bývá zakončena kuličkami a opatřena závitem. Užívá se termín „curved barbell“ a „bananabell“.

Pupíkovka.

Jak název napovídá je určena pro piercing pupíku. Je opatřena dvěma kuličkami, přičemž spodní kulička je výrazně větší než ta horní. Navíc je opatřena kamínkem či jinou výraznou ozdobou. Užívá se termín „navel barbell“.

Špička.

Používá se jako piercing aplikace pro horní a dolní rty. Používá se anglický název „labret“.

Podkova.

Je to kroužek ve tvaru podkovy, který však není uzavřený a jeho koncovky jsou ozdobeny kuličkami, hroty a opatřeny závitem. V anglické terminologii se používá název „circular barbell“.

Mikrodermál.

Je to piercing šperk titanu. Má dvě části, které jsou navzájem propojeny závitem. Spodní část je vždy plochá a aplikuje se malým otvorem pod kůži. Horní část vyčnívá nad kůží a je ozdobena kuličkou, kamínkem nebo zajímavou placičkou. Užívá se rovněž název „dermal anchor“.

Surface piercing.

Je určen pro speciální piercing, tzv. surface piercing. Má speciální tvar, který je podobný písmenu U, díky tomu se udrží na ploché kůži. Má kolmo zahnuté konce.  Aplikuje se pro piercing na prsní kosti. Existuje rovněž piercing šperk zvaný „polosurface“.

Falešný piercing.

Jedná se o náušnice, které se používají se do ušní dírky o standardním průměru. Vizuálně působí jako by bylo ucho zdobeno piercingem. Z materiálů se užívá chirurgická ocel, rohovina, kost a dřevo. Užívá se též název „fake plug“ a „fake taper“. Je vhodný pro ty, kteří se obávají klasického piercingu nebo také jako piercing na zkoušku.