Co je to piercing?


Slovo piercing je odvozeno od anglického pojmu pierce, který znamená propíchnout. Jedná se o zdobení různých částí těla propíchnutím a šperkem. Šperk se vloží do vzniklého „tunelu“ nebo otvoru po propíchnutí. Piercing je oblíbeným zdobením těla již od pradávna. Piercingem se zdobily již prastaré indiánské kmeny. Zdobení hojně využívali domorodci zejména při tradičních rituálech obětování. Používali především přírodní materiály jako slonovinu či bambus a jiná exotická dřeva. V dnešní moderní době je piercing opět oblíben. Zejména v devadesátých letech zažil velký boom a je populární dodnes. Matriály jsou však jiné. Užívá se především chirurgická ocel, titan a zlato. Nejvyhledávanější je patrně chirurgická ocel, protože se velmi dobře snáší s citlivou pokožkou.

Kde všude použít piercing?

Piercingem se nejčastěji zdobí ušní chrupavka (conch), podkožní chrupavka nosu (bridge erl), horizontální uzdička nad horním rtem (frenulum smiley), jazyk (piercing jazyka), piercing ve střední části horního nebo spodního rtu (labret), piercing na straně horního rtu (madonna), piercing na jedné části nosu (nostril), piercing obočí a pupíku, dále ret, nosní přepážka (septum), piercing chrupavky u vchodu do ušního kanálku (tragus), piercing do ucha, genitální piercing a piercing bradavky. Poslední dva jsou velmi oblíbené v dnešní době.

Piercing bradavky.

Je to druh piercingu pro muže i ženy. Takovýmto piercingem se prý zdobily již viktoriánské ženy. Oblíbenost nabývá na síle zejména od 70. let 20. století. Piercing se vpravuje pouze do jedné nebo do obou bradavek. Délka hojení takého piercingu je velmi individuální. Zpravidla se uvádí doba dvou až čtyř měsíců a může se protáhnout až na devět měsíců. Piercing bradavky s sebou může nést různé komplikace. U žen se jedná zejména o diskomfort při kojení a možnost vdechnutí piercingu dítětem, které je právě kojeno. Uvádí se však, že schopnost kojení je i navzdory piercingu zachována. Je tedy důležitá zejména zodpovědnost a pozornost při kojení nebo vyjmutí piercingu bradavky v případě těhotenství. Piercing v bradavce může způsobit popáleniny při případné defibrilaci pacienta. Častější je však infekce a zánět po aplikaci piercingu. Piercing bradavek nesmí být aplikován mladým dívkám ve vývinu, mohl by způsobit komplikace při růstu ňader.

Genitální piercing.

Genitální piercing je dalším populárním způsobem zdobení těla u žen i u mužů. Je aplikován v oblasti vnějších pohlavních orgánů, tedy na genitáliích. U žen se jedná o velké a malé stydké pysky, kapuci klitorisu a hráz. U mužů se piercing nejčastěji používá v oblasti žaludu penisu, uzdičky a šourku, někdy i na hrázy. Piercing na genitáliích údajně podporuje sexuální prožitek. Doba hojení je šest až devět měsíců a je ryze individuální. Po aplikaci piercingu je nutné na dobu hojení omezit pohlavní styk, který zvyšuje riziko zánětu a infekce. Genitální piercing se uvádí již v Kamasútře. Používal se však i ve viktoriánské Anglii. Piercing genitálu může způsobit různé zdravotní komplikace. Například již zmíněné infekce nebo také záněty a roztržení kůže i infekci močových cest. Pozor na zánět prostaty u mužů. V krajním případě může piercing genitálu vyvolat až neplodnost. Genitální piercing zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob, poškození cév a nervů, komplikace při erekci a některé piercingy u žen mohou způsobit komplikaci při porodu. Piercing genitálu může poškodit kondom. Tento druh piercingu se nedoporučuje u mladých lidí ve vývinu z důvodu poškození optimálního vývoje pohlavních orgánů.